Zakup nieruchomości w Portugalii

Autor: admin. Kategorie: Nieruchomości w Portugalii .

Istnieją dwa etapy procesu zakupu nieruchomości w Portugalii. Pierwszy etap to umowa in blanco (contrato de Promessa de compra e venda) między kupującym a sprzedającym, o stanie nieruchomości. Zazwyczaj wpłacany jest w tym czasie depozyt, zwykle od 10-25 procent ceny zakupu. Po podpisaniu takiej umowy, prawnik ma możliwość sprawdzenia i skontrolowania, czy nie ma obciążeń i hipotek na nieruchomości.
Druga część transakcji tutaj to Escritura de compra e venda, czyli finalna umowa, i jest to punkt, w którym własność nieruchomości zostaje przeniesiona na kupującego. I tak, jak w przypadku umowy in blanco, jest ona podpisywana przed notariuszem (Notario). Ostateczna umowa jest następnie przesyłana do rejestru gruntów.

Największy koszt zakupu to podatek od przeniesienia własności (IMT), płatny od nieruchomości wartej ponad 92.407 EUR i jest on ruchomy, w skali od 2-8 proc. Notariusz, administracja i opłaty rejestracyjne to około 1,5-2,5 procent, a koszty prawne 1-2 procent ceny zakupu. Sprzedawca płaci prowizję dla agencji nieruchomości.

Warto również znaleźć najbardziej opłacalny, a zarazem bezpieczny i łatwy sposób na przeniesienie swoich pieniędzy do Portugalii, aby sfinalizować zakup. Opłaty bankowe i wahania kursów walut mogą mieć wpływ zarówno na ogólny koszt. Można zaoszczędzić nawet do 4% kosztów poprzez współpracę z wyspecjalizowaną firmą walutową.

Na wymianie walut specjalista można zaoszczędzić nawet do 4%, zapewniając lepsze ceny w porównaniu do wysokiego kursu proponowanego przez bank. Podobnie zresztą wygląda sytuacja w przypadku zakupu nieruchomości w Bułgarii, Włoszech czy Grecji.

Na co zwrócić szczególną uwagę? Upewnij się, że twój prawnik sprawdził plany nieruchomości posiadane przez władze lokalne, które odnoszą się konkretnie do nieruchomości i czy zgadzają się z istniejącą konstrukcją. Należy poprosić lokalnego prawnika o raport na tytule własności w celu sprawdzenia, czy nieruchomość jest wolna od wszelkich opłat (lub że takie opłaty zostaną usunięte przed zakończeniem procesu zakupu) i należy również zasięgnąć porady na temat zasad planowania przestrzennego dla danej strefy.

Komentowanie zabronione.