Wysoki kurs franka i jego wpływ na nasz kredyt

Autor: admin. Kategorie: Nieruchomości w Polsce .

Wiele z osób zaciągając kredyt trzy, cztery lata temu decydowała się na franka szwajcarskiego ze względu na niskie oprocentowanie, dzięki któremu miesięczna rata we franku, była niższa niż w złotówkach. Ponad dwa lata temu frank szwajcarski zyskał na wartości, co było efektem słabnącego złotego, który tracił na wartości w stosunku do wszystkich głównych walut. Obecnie złoty jest w miarę stabilny, natomiast szwajcarska waluta, która jest postrzegana jako bardzo bezpieczna i można ulokować w denominowanych w niej instrumentach większe sumy pieniędzy, jest rekordowo droga zarówno w stosunku do dolara, jak i do euro.

Szwajcaria w porównaniu z innymi krajami jawi się jako bardzo stabilne państwo. Nie ma wysokiego zadłużenia publicznego, ani inflacji, nie ma kłopotów ze wzrostem gospodarczym. Szwajcarzy nie martwią się też o eksport, który mimo silnego franka cały czas rośnie. Wszelkie wskaźniki pokazują, że jest to jedna z najlepiej rozwiniętych gospodarek świata.
—–
Szukasz ciekawego zakwaterowania w jednym z piękniejszych miast Chorwacji? Wejdź na Trogir apartamenty, a znajdziesz komfortowe kwatery w atrakcyjnych cenach!

Jeśli jesteś zainteresowany wyjazdem nad Morze Czarne, polecamy apartamenty w Bułgarii, luksusowe i komfortowe mieszkania w przystępnej cenie!
—–
A jaki to ma wpływ na wszystkich tych, którzy zadłużyli się we franku? Na pewno trzeba przygotować się na to, że frank za szybko nie stanieje. Dla klientów, którzy zaciągali kredyty we frankach przed trzema laty, kurs szwajcarskiej waluty właśnie podwoił swoją wartość. Na początku sierpnia 2008 roku frank był poniżej 2 zł, a teraz kurs sięga już 4 zł. Na każde 100 tys. zł kredytu zaciągniętego we franku w 2008 roku rata w ciągu miesiąca wzrosła o 100 zł. Na pewno nie można brać pod uwagę przewalutowania kredytu, bowiem w trzy lata kredyt z 300 tys. zł wzrósł do ponad 570 tys. zł. Fakt ten martwi nie tylko klientów, ale także banki, które obawiają się, że klienci nie poradzą sobie z rosnącymi ratami. Ma to także wpływ na wzrost cen wynajmu. Trudno o tanie noclegi w najpopularniejszych miastach ośrodkach turystycznych.

W przypadku osób, które dopiero mają zamiar zaciągnąć kredyt, frank jest bardzo dobrym wyborem. Podstawowe stopy procentowe we frankach są o prawie 4 punkty procentowe niższe niż w złotówkach, przez co, mimo wyższych marż, oprocentowanie kredytów frankowych jest wciąż znacznie niższe niż w złotych. W długim okresie (a kredyty brane są przecież zwykle na co najmniej 15 lat) powinniśmy więc zarobić, bo Polska jako kraj, który musi nadrabiać technologicznie opóźnienia będzie miał wyższą produktywność niż Szwajcaria.

Komentowanie zabronione.