Wpływ wejścia Chorwacji do Unii Europejskiej na chorwacki rynek nieruchomości

Autor: admin. Kategorie: Nieruchomości w Chorwacji .

ueChorwacja powoli kończy negocjacje akcesyjne z Unią Europejską, a firmy budowlane i pośrednicy nieruchomości zaczynają zastanawiać się czy po wejściu Chorwacji do Unii wzrośnie zainteresowanie chorwackim rynkiem nieruchomości, jak to miało miejsce w przypadku Estonii, Polski, Bułgarii i innych, czy jednak sytuacja gospodarcza w Europie i na świecie spowoduje, że zainteresowanie to będzie mimo wszystko niewielkie?

Jeżeli nawet dojdzie do pozytywnego zakończenia negocjacji zostaje jeszcze kwestia rozstrzygnięcia referendum dotyczącego wejścia do UE przez społeczeństwo chorwackie, a biorąc pod uwagę skalę i ilość problemów jakie w tej chwili przeżywają państwa unijne, Chorwaci mogą zadecydować o nieprzystępowaniu do Unii.

Mimo aktualnej, nieciekawej sytuacji, należy jednak pamiętać, iż wejście do Unii gwarantuje ruch bezwizowy wpływający na wzrost ruchu turystycznego, zwiększy się konkurencyjność firm chorwackich na rynku europejskim, dojdzie do wzrostu wartości nieruchomości, dogodniejsze będą warunki i taryfy eksportowo- importowe. Tak liczne pozytywy przystąpienia do Unii dają nadzieję, że Chorwaci podczas referendum powiedzą „Tak”.
—-
Austria noclegi to oferta noclegowa dla turystów planujących urlop w Austrii. Wynajem kwater i apartamentów bezpośrednio u właścicieli nieruchomości.
Toskania – przepiękna kraina Włoch o wielu malowniczych zakątkach. Zaplanuj wczasy w Toskanii razem z naszym portalem!
Bułgaria wakacje – oferta słonecznych i gorących wakacji na Półwyspie Bałkańskim. Zarezerwuj nocleg za pośrednictwem naszego portalu – najniższe ceny na rynku!
—–
Nie gwarantuje to jednak wzmożonego działania w zakresie zakupu i sprzedaży nieruchomości. Chorwacja „załapała się” na boom inwestycyjny w 2008 roku, kiedy to wówczas już negocjacje akcesyjne były w fazie końcowej. Inwestorzy wierząc, iż zakończą się one sukcesem, z wyprzedzeniem zaczęli swoje pieniądze lokować w chorwackie nieruchomości. Jednak negocjacje zostały zablokowane przez Słowenię i odłożone na późniejszy czas, powodując, że część osób wycofała się z rynku chorwackiego.

Wydaje się, że najciekawszym rozwiązaniem dla zainteresowanych nieruchomościami w Chorwacji najlepszy czas na dokonywanie zakupów  jest właśnie teraz. Ceny są niższe niż przed kryzysem i zakupione teraz nieruchomości mogą okazać się najlepszą inwestycją na przyszłość. I to niezależnie od tego, czy Chorwacja będzie członkiem Unii Europejskiej czy nie. Jednak największy wzrost zainteresowania chorwackim rynkiem nieruchomości będzie tuż zaraz po wejściu tego kraju do wspólnoty unijnej, jak zawsze miało to miejsce przy każdym nowo wstępującym kraju.

Komentowanie zabronione.