Wpływ Brexitu na rynek nieruchomości w Hiszpanii

Autor: admin. Kategorie: Nieruchomości w Hiszpanii .

hiszpaniaBrytyjczycy zagłosowali za opuszczeniem UE, i choć głosowanie już wywołało burzę na arenie międzynarodowej, to zajmie to trochę czasu, zanim brytyjscy emigranci w Hiszpanii bezpośrednio odczują spadek wartości funta.

Już w chwili obecnej Brytyjczycy zamieszkujący Hiszpanię i/lub posiadający nieruchomości zlokalizowane w Hiszpanii, zaczynają się martwić, jaki wpływ na ich prawa w krajach Unii będzie miał Brexit. Chodzi tu głównie o dziedziny takie jak ochrona zdrowia, emerytury, opodatkowanie. Prawdopodobnie w przeciągu roku, dwóch lat nie nastąpi jakaś istotna zmiana, dopóki faktycznie nie dojdzie do rzeczywistego wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Jest nawet możliwe, że kiedy opadną emocje, brytyjskich emigrantów w Europie nie dotknie znacząca zmiana i nadal będą mogli korzystać z tych samych praw, co wcześniej.

W krótkim okresie, jednak wiele brytyjskich emigrantów odczuje w portfelach osłabienie funta, który spadł o około 8% od dnia poprzedzającego głosowanie. Może być to dużym problemem dla gospodarstw domowych z napiętym budżetem, które sobie nie poradzą ze spłatą kredytów hipotecznych w związku z osłabieniem funta.

Również w krótkim okresie, na rynku mieszkaniowym może okazać się, że Brexit zmiękczy ten rynek w takich lokalizacjach jak Alicante (Costa Blanca) i Malaga (Costa del Sol), gdzie Brytyjczycy zdominowali rynek. Może okazać się, że Hiszpania nieruchomości będzie tutaj proponować w bardzo atrakcyjnych cenach, gdyż Brytyjczycy chcąc sprzedać swe nieruchomości będą musieli zaniżyć ich wartość. Podobnie wyglądała sytuacja w Bułgarii w okresie światowego kryzysu finansowego, kiedy to mnóstwo Brytyjczyków musiało sprzedać swoje apartamenty i domy zakupione kilka lat wcześniej ze względu na brak pieniędzy na spłatę kredytów. Kwatery Bułgaria oferowała wtedy w bardzo atrakcyjnych cenach.

W letnim sezonie, słabszy funt i niepokoje gospodarcze spowodowane przez Brexit mogą zmniejszyć zapotrzebowanie wynajmu od brytyjskich turystów, zmniejszając dochody niektórych właścicieli z najmu drugiego domu.

Komentowanie zabronione.