Rynek wtórny czy pierwotny?

Autor: admin. Kategorie: Nieruchomości w Polsce .

mieszkaniaPrzed zakupem mieszkania warto mocno się zastanowić, czy lepiej poszukiwać swojego wymarzonego lokum wśród ofert z rynku wtórnego czy też skorzystać z propozycji firm deweloperskich. W wielu przypadkach często nie mamy wyjścia i pozostaje nam zakup mieszkania tylko z rynku wtórnego- w Polsce w wielu miastach po prostu nie buduje się nowych budynków mieszkalnych i jesteśmy skazani na oferty i ceny jakie dyktują właściciele mieszkań i biura nieruchomości.

Jednak w przypadku dużych miast, gdzie w ostatnich latach sporo się budowało i buduje, warto baczniej przyjrzeć się propozycjom deweloperów i porównać je z możliwościami jakie daje rynek wtórny. Mieszkanie z rynku wtórnego jest przeważnie droższe o ok. 500- 600 zł za m2 niż mieszkanie z rynku pierwotnego (porównujemy tu mieszkania wybudowane w przeciągu ostatnich 10 lat, gdyż starsze dość znacznie odbiegają standardem od budowanych obecnie). Ale deweloperzy sprzedają mieszkania niewykończone, a w ponad 50% przypadków jeszcze nawet nie istniejące. Pytanie, czy w takim wypadku cena za metr kwadratowy powinna decydować o wyborze mieszkania? Bardzo popularna Bułgaria apartamenty oferuje w ogromnych ilościach właśnie w stanie deweloperskim, ze względu na silną rozbudowę ośrodków turystycznych nad morzem. I mimo tego, że są one niewykończone, to cieszą się ogromną popularnością, zwłaszcza pośród zagranicznych inwestorów.
—–
Oferta drzwi zewnętrznych różnych producentów w atrakcyjnych cenach: Drzwi zewnętrzne Lubin.

Polecamy również Czarnogóra noclegi – wynajem kwater, pokoi, apartamentów bezpośrednio od właścicieli nieruchomości.
—–
Pierwszą zasadniczą różnicą jest okres jaki musi upłynąć od momentu zakupu do wprowadzenia się do swojego mieszkania. W przypadku mieszkania kupowanego na rynku wtórnym możemy zamieszkać od zaraz, ewentualnie po przeprowadzeniu remontu, który przeważnie trwa maksymalnie do miesiąca. W przypadku mieszkań deweloperskich oczekujemy na wykończenie budowy lub wybudowanie w ogóle całego budynku. Okres oczekiwania na klucze do własnego „M-ileś” w tym przypadku, to od 3 miesięcy do około 2 lat. Przez ten okres musimy gdzieś mieszkać. Często wiąże się to z koniecznością wynajmu mieszkania, czyli dodatkowym kosztem. W tym momencie należałoby do wartości mieszkania podawanej przez dewelopera doliczyć koszt wynajmu i koszt wykończenia swojego nowego lokum, gdyż ceny mieszkań deweloperskich są cenami za mieszkanie w stanie surowym.

Po drugie, zakupując mieszkanie u dewelopera w budynku, którego jeszcze nie ma niesie za sobą pewne ryzyko. Wprawdzie w Polsce zbyt często nie dochodzi do upadłości firm deweloperskich, ale jednak mimo wszystko się zdarzają. Warto podpisywać z deweloperem umowy u notariusza. Osoby podpisujące zwykłe umowy ryzykują, iż w przypadku upadłości firmy deweloperskiej są na szarym końcu w kolejce po odzyskanie swoich pieniędzy. Jeżeli w ogóle będą miały szansę je odzyskać. Natomiast częste są przypadki opóźnień w budowie, a to generuje nam dodatkowe koszty związane z wynajmem mieszkania.

Natomiast w przypadku zakupu na rynku pierwotnym mamy do opłacenia mniejsze koszty transakcyjne. Nie trzeba odprowadzać podatku od czynności cywilno- prawnych, gdyż w cenie mieszkania jest wliczony podatek VAT. Do kosztów transakcyjnych dochodzi wynagrodzenie notariusza, a są to nie małe kwoty i odpisy aktów notarialnych.

Nigdy więc nie podejmujmy decyzji o zakupie mieszkania opierając się tylko i wyłącznie na cenie za metr kwadratowy. Warto zorientować się, co kryje się za tą cenę, co nam jest w tej cenie oferowane i jakie jeszcze koszty musimy ponieść, by w końcu móc zamieszkać w swoich własnych, czterech kątach.

Komentowanie zabronione.