Koniec 2013 roku na polskim rynku nieruchomości

Autor: admin. Kategorie: Nieruchomości w Polsce .

Polski rynek nieruchomości stopniowo się poprawia, gdyż gospodarka powoli odzyskuje straty. Ceny domów nadal spadają, choć są w trakcie wyhamowywania tempa. Popyt również wzrasta. Jednak działalność budowlana związana z budownictwem mieszkaniowym nadal pozostaje w kryzysie.

W ciągu 2013 roku, na koniec listopada, średnia cena mieszkania w Warszawie spadła o 2,86% , do 7781 PLN za metr kwadratowy na rynku wtórnym, najniższy roczny spadek w tym roku, na podstawie danych z Ober Haus. Po uwzględnieniu inflacji, ceny nieruchomości w Warszawie spadły o 3,57% w tym samym okresie.

Ceny domów w innych miastach w Polsce nadal spadają, choć w wolniejszym tempie. W ciągu roku do listopada 2013 Gdańsk odnotował największy spadek cen domów o 5,9% , do średniej ceny 5472 PLN za mkw. Zarówno Poznań, jak i Łódź odnotowały spadek o 3,2% w tym samym okresie, do 5283PLN za mkw i 3738 PLN za mkw, odpowiednio. W Krakowie, ceny domów spadły o 2,6%, do 6522 PLN za mkw.
—–
Jeśli wybierasz się na zwiedzanie włoskiej stolicy, koniecznie odwiedź stronę naszrzym.pl, na której znajdziesz mnóstwo praktycznych porad i informacji!

Makarska Riwiera to jeden z piękniejszych fragmentów wybrzeża Adriatyckiego. Warto wybrać się tu na wakacje!
—–
Ceny domów w Polsce spadają od połowy 2008 roku. W porównaniu do szczytów sprzed kryzysu:
– w Warszawie- ceny domów spadły o 15,5%
– w Krakowie-ceny domów spadły o 20%
– w Poznaniu- ceny domów spadły o 30,2%
– w Gdańsku- ceny domów spadły o 29,9%
-w Łodzi- ceny nieruchomości spadły o 37%

Co ważne, rośnie popyt. W trzecim kwartale 2013 roku transakcje nieruchomości mieszkaniowych wzrosły o 18 % w ujęciu kwartalnym do około 9600 jednostek, najsilniejszy wzrost od szczytu z 2007 roku, zgodnie z REAS. W ciągu ostatnich czterech kwartałów, około 33500 sztuk sprzedano w sześciu, analizowanych, polskich miastach.

Co więcej, całkowita wielkość zaległych kredytów mieszkaniowych wzrosła o 3,7% do 335.93 miliarda PLN w listopadzie 2013 r., porównując do tego samego okresu ubiegłego roku, według Narodowego Banku Polskiego (NBP). Około 50% wszystkich kredytów mieszkaniowych denominowanych jest w złotych, co oznacza wzrost o 44 % w tym samym okresie ubiegłego roku. Pozostałe 50 % kredytów mieszkaniowych denominowanych w walutach obcych, w większości we franku szwajcarskim.

Oczekuje się, że polski rynek nieruchomości znacznie się poprawi w ciągu najbliższych dwóch lat. „Lata 2014-2015 mogą przynieść okres widocznej i dość szybkiej poprawy sytuacji na rynku” według raportu REAS.

W trzecim kwartale 2013 roku polska gospodarka wzrosła o 1,9 % w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, za sprawą silnego popytu wewnętrznego.

Komentowanie zabronione.